Nunavut election 2004: the tale of the numbers
Low registration produces high turnout
Seventeen men and two women will take seats in Nunavut’s second legislative assembly as a result of the Feb. 16 territorial election.
In some constituencies, the number of eligible voters who cast ballots was greater than the number of names listed on Nunavut’s new voters’ registry – producing an overall turnout figure of 98.1 per cent.
A recount will be held in Tunnuniq, where only four votes separate first-place finisher Jobie Nutarak from David Qamaniq.
Total on voters lists: 10,316
Total votes cast: 10,120
Turnout: 98.1 per cent
Akulliq
George Bohlender 62
Joani Kringayark 67
Steve Mapsalak 161
John Ningark 87
Roland Tungilik 96
Rejected Ballots
Total electors on list: 510
Total votes cast: 476
Amittuq
Solomon Allurut 176
Paul Hauli 90
Enoki Irqittuq 90
Levi Kaunak 66
Louis Tapardjuk 227
Rejected Ballots 0
Total electors on list: 582
Total votes cast: 699
Arviat
David Alagalak 282
Peter Alareak 216
Peter Two Aulatjut 61
Kevin O’Brien 86
Jay Saint 14
Kono Tattuinee 113
Rejected Ballots 6
Total electors on list: 947
Total votes cast: 768
Baker Lake
David Aksawnee 209
Becky Kudloo 96
David Simailak 352
David Toolooktook Sr. 73
Rejected Ballots 3
Total electors on list: 819
Total votes cast: 733
Cambridge Bay
Harry Aknavigak 93
David Kaosoni 85
Harry Maksagak 86
Keith Peterson 311
Rejected Ballots 0
Total electors on list: 563
Total votes cast: 575
Hudson Bay
Moses Appaqaq Jr. 92
Joe Arragutainaq 19
Peter Kattuk 127
Kupapik Ningeocheak 29
Johnny Tookalook 30
Rejected Ballots 2
Total electors on list: 307
Total votes cast: 295
Iqaluit Centre
Natsiq Alainga-Kango 78
Mike Courtney 167
Kevin MacCormack 29
Pauloosie Paniloo 13
Mary Ellen Thomas 37
Hunter Tootoo 263
Rejected Ballots 2
Total electors on list: 579
Total votes cast: 589
Iqaluit East
John Amagoalik 186
Norman Ishulutak 50
Edward Walter Picco 569
Rejected Ballots 2
Total electors on list: 718
Total votes cast: 807
Iqaluit West
Paul Okalik 415
Doug Workman 124
Rejected Ballots 2
Total electors on list: 533
Total votes cast: 539
Kugluktuk
Joe Allen Evyagotailak 215
Donald Havioyak 165
Millie Kuliktana 152
Rejected Ballots 8
Total electors: 402
Total votes cast: 540
Nanulik
Emily Beardsall 109
Willie Nakoolak 51
Patterk Netser 154
Bernard Putulik Sr. 127
Rejected Ballots 0
Total electors on list: 567
Total votes cast: 441
Nattilik
Leona Aglukkaq 305
Tom Akoak 5
Anthony Anguttitauruq 130
David Irqiut 203
Sonny Porter 11
Simon Qingnaqtuq 30
Ruediger H. J. Rasch 28
Rejected Ballots 3
Total electors on list: 668
Total votes cast: 715
Pangnirtung
Simeonee Keenainak 188
Peter Kilabuk 305
Rejected Ballots 4
Total electors on list: 592
Total votes cast: 497
Quttiktuq
Lucas Amagoalik 17
Pauloosie Attagootak 21
Larry Audlaluk 57
Levi Barnabas 174
Anthony Ullikatar 28
Rebekah Uqi Williams 99
Rejected Ballots 5
Total electors on list: 493
Total votes cast: 401
Rankin Inlet North
Tagak Curley elected by acclamation
Rankin Inlet South/Whale Cove
Levinia Brown 206
Jerry Ell 173
Percy Kabloona 84
Ishmael Naulalik 50
Solomon Voisey 17
Rejected Ballots 6
Total electors on list: 683
Total votes cast: 532
South Baffin
Olayuk Akesuk 300
Malicktoo Lyta 99
Martha Lyta 110
Rejected Ballots 3
Total electors on list: 469
Total votes cast: 512
Tunnuniq
Appitaq Enuaraq 88
Jobie Nutarak 142
Sam Omik 78
David Qamaniq 138
Rejected Ballots 7
Total electors on list: 501
Total votes cast: 452
Uqqummiut
James Arreak 148
Stevie Audlakiak 79
Phoebe Palluq Hainnu 102
Peter Iqalukjuak 9
David Iqaqrialu 60
Samuel Nuqingaq 83
Lootie Toomasie 66
Rejected Ballots 2
Total electors on list: 383
Total votes cast: 549
Note: All results are unofficial.
(0) Comments